Akcja Katolicka

Aktywny chrze┼Ťcijanin musi zmierzy─ç si─Ö z problemem przynale┼╝no┼Ťci. W ┼╝yciu codziennym nale┼╝ymy do swojej wsp├│lnoty religijnej, ale te┼╝ do spo┼éecze┼ästwa, w kt├│rym ┼╝yjemy. Jeste┼Ťmy cz┼éonkami rodziny, poprzez wykonywany zaw├│d jeste┼Ťmy zwi─ůzani ze swoim zak┼éadem pracy, urz─Ödem czy instytucj─ů, a mo┼╝e jeszcze z innymi formami organizacji spo┼éecznych czy biznesowych. ┼╗yjemy, zatem na r├│┼╝nych p┼éaszczyznach. Przebywamy w coraz wi─Ökszej liczbie miejsc, w r├│┼╝nych miejscach sp─Ödzamy kolejne etapy swojego ┼╝ycia. Zapewne zauwa┼╝amy, ┼╝e etapy te znacznie odbiegaj─ů od siebie, r├│┼╝ni─ů si─Ö od siebie warto┼Ťciami, celami, metodami i stawianymi wymogami. Skutkuje to fragmentaryzacj─ů i rozpadem naszego ┼╝ycia. Rzeczywisto┼Ť─ç, w kt├│rej ┼╝yjemy, rozpada si─Ö na cz─Ö┼Ťci, w kt├│rych wiara ma jeszcze znaczenie poprzez rodzin─Ö, Ko┼Ťci├│┼é, ale te┼╝ na takie, w kt├│rych panuje oboj─Ötno┼Ť─ç religijna i dochodzi do ze┼Ťwiecczenia (media, spo┼éecze┼ästwo, zak┼éad pracy, sport, polityka i in.). Zauwa┼╝amy, ┼╝e jako aktywni chrze┼Ťcijanie stale zmieniamy swoje otoczenie. W tradycyjnym ┼Ťrodowisku chrze┼Ťcija┼äskim ┼╝yjemy zaledwie kilka godzin, tu spotykamy Boga i ┼╝yjemy wiar─ů. Bywa tak, ┼╝e wi─Ökszo┼Ť─ç czasu sp─Ödzamy w otoczeniu zawodowym i ┼Ťwieckim. Imi─Ö Boga nie pojawia si─Ö w tym ┼Ťwiecie, a wp┼éyw wiary na to ┼Ťrodowisko jest znikomy. W ci─ůgu dnia kilkakrotnie zmieniamy swoje otoczenie. W efekcie ci─ůg┼éych naszych zmian powstaje mieszanka r├│┼╝nych rzeczywisto┼Ťci, w kt├│rych ┼╝yjemy, co prowadzi do coraz silniejszych duchowych i religijnych dezorientacji o r├│┼╝nych wymiarach. I tu pojawia si─Ö wa┼╝ne pytanie; co nale┼╝y zrobi─ç, by chrze┼Ťcija┼ästwo w istniej─ůcych obecnie warunkach znowu stanowi┼éo istot─Ö ┼╝ycia dla wielu ludzi. W poszukiwaniu odpowiedzi musimy u┼Ťwiadomi─ç sobie, ┼╝e na ka┼╝dym z nas spoczywa odpowiedzialno┼Ť─ç. Jako osoba ka┼╝dy chrze┼Ťcijanin ma zobowi─ůzania wobec spo┼éecze┼ästwa, wsp├│lnoty. Cz┼éowiek obdarowany przez Boga wolno┼Ťci─ů jest zobowi─ůzany do odpowiedzialno┼Ťci. Odpowiedzialno┼Ťci autentycznej za siebie i za drugiego cz┼éowieka.

Dziedziny obecno┼Ťci i odpowiedzialno┼Ťci w Ko┼Ťciele s─ů rozleg┼ée. Jednym ze sposob├│w tej dzia┼éalno┼Ťci jest udzia┼é ┼Ťwieckich w stowarzyszeniu, jakim jest Akcja Katolicka.

Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem ludzi ┼Ťwieckich, kt├│rzy w zorganizowanej formie bezpo┼Ťrednio wsp├│┼édzia┼éaj─ů z hierarchi─ů ko┼Ťcieln─ů w realizacji og├│lnego celu apostolskiego Ko┼Ťcio┼éa.

Celem Akcji Katolickiej jest szczeg├│lne po┼é─ůczenie rozproszonych si┼é ludzi wierz─ůcych i skierowanie ich do najistotniejszych zagadnie┼ä ┼╝ycia spo┼éecznego. Wed┼éug Statutu Akcji Katolickiej w Polsce, zatwierdzonego w dniu 2 maja 1996 roku przez Konferencj─Ö Episkopatu Polski, zadaniem Akcji Katolickiej jest pog┼é─Öbianie ┼╝ycia religijnego, moralnego i intelektualnego i kulturalnego swoich cz┼éonk├│w oraz ukierunkowanie ich na zadania apostolskie tj. na przenikanie warto┼Ťciami ewangelicznymi ┼╝ycia spo┼éecznego, zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych Ko┼Ťcio┼éa, a zw┼éaszcza reagowanie na zagro┼╝enie wiary i moralno┼Ťci chrze┼Ťcija┼äskiej, kszta┼écenie dzia┼éaczy katolickich i wychowywanie ich do aktywno┼Ťci w ┼╝yciu spo┼éecznym, gospodarczym.

W my┼Ťl wspomnianego statutu, Akcja Katolicka dzia┼éa na szczeblu parafialnym, diecezjalnym i krajowym.

Nale┼╝y zaznaczy─ç, ┼╝e aby okre┼Ťlone ┼Ťrodowisko mog┼éo nazywa─ç si─Ö Akcj─ů Katolick─ů i rzeczywi┼Ťcie ni─ů by─ç, musi zosta─ç uznane przez biskupa i w┼éadz─Ö ┼Ťwieck─ů, musi najbli┼╝ej wsp├│┼épracowa─ç z biskupem i proboszczem, w kt├│rej istnieje, musi te┼╝ uto┼╝samia─ç si─Ö z programem duszpasterskim danego Ko┼Ťcio┼éa partykularnego i ca┼éo┼Ťciowo ten program realizowa─ç.

Statut Akcji Katolickiej postanawia, ┼╝e cz┼éonkiem Akcji Katolickiej mo┼╝e zosta─ç osoba, kt├│ra uko┼äczy┼éa 18- rok ┼╝ycia. Trzeba, aby odby┼éa ona roczny sta┼╝ kandydacki i z┼éo┼╝y┼éa o┼Ťwiadczenie o gotowo┼Ťci wst─ůpienia do stowarzyszenia. Otrzymuje w├│wczas legitymacj─Ö, znaczek i jest zobowi─ůzana do realizowania wszystkich cel├│w stowarzyszenia. To tyle od strony formalnej ÔÇô statutowej. O zadaniach i obowi─ůzkach cz┼éonk├│w Akcji Katolickiej porozmawiamy w nast─Öpnym wydaniu ÔÇ×SERCAÔÇŁ. Ale ju┼╝ dzi┼Ť kierujemy zaproszenie do ka┼╝dego, kto s┼éyszy w sobie swoiste powo┼éanie, czyli ┼éask─Ö, jak─ů go B├│g obdarza, aby s┼éu┼╝y┼é innym na comiesi─Öczne spotkania Parafialnego Oddzia┼éu Akcji Katolickiej w ka┼╝d─ů ostatni─ů ┼Ťrod─Ö miesi─ůca po mszy ┼Ťwi─Ötej o godzinie 19.00.