Ministranci

Ministrare - z j─Özyka ┼éaci┼äskiego oznacza "s┼éu┼╝y─ç". S┼éu┼╝ymy Bogu i ludziom w ko┼Ťciele, aby liturgia by┼éa pi─Ökna.

Ministrant wskazuje szczeg├│lnie na s┼éu┼╝b─Ö we Mszy ┼Ťwi─Ötej. Jest on pomocnikiem podczas sprawowania Mszy ┼Ťw. oraz innych nabo┼╝e┼ästw liturgicznych. Przygotowuje o┼étarz i podaje dary ofiarne potrzebne do Mszy ┼Ťwi─Ötej, pomaga tak┼╝e po zako┼äczeniu Mszy ┼Ťwi─Ötej. Od ministranta wymaga si─Ö, aby by┼é znakiem i wzorem uczestnictwa w liturgii - wsp├│┼édzia┼éa─ç i wsp├│┼étworzy─ç j─ů przez czynne anga┼╝owanie si─Ö w prze┼╝ywane tajemnice wiary.

Do patron├│w ministrant├│w nale┼╝y zaliczy─ç:
  • ┼Ťw. Tarsycjusza
  • ┼Ťw. Stanis┼éawa Kostk─Ö
  • ┼Ťw. Alojzego Gonzag─Ö
  • ┼Ťw. Jana Berchmansa
  • ┼Ťw. Dominika Savio
Obecnie w naszej parafii pos┼éug─Ö ministranta pe┼éni 15 ch┼éopc├│w. Spotkania odbywaj─ů si─Ö we czwartki o godz. 1700 z wyj─ůtkiem Pierwszego Czwartku.

S┼éuga Bo┼╝y Jan Pawe┼é II, w Li┼Ťcie do kap┼éan├│w na Wielki Czwartek 2004 roku napisa┼é. "Korzystaj─ůc z pomocnej wsp├│┼épracy bardziej wra┼╝liwych rodzin i katechet├│w, z serdeczn─ů trosk─ů opiekujcie si─Ö grup─ů ministrant├│w, aby poprzez s┼éu┼╝b─Ö przy o┼étarzu ka┼╝dy z nich uczy┼é si─Ö coraz bardziej kocha─ç Jezusa, rozpoznawa─ç Jego rzeczywist─ů obecno┼Ť─ç w Eucharystii, do┼Ťwiadcza─ç pi─Ökna liturgii. Wszelkie inicjatywy dotycz─ůce ministrant├│w organizowane na poziomie diecezjalnym lub w okr─Ögach duszpasterskich powinny by─ç wspierane i promowane, zawsze z uwzgl─Ödnieniem r├│┼╝nic wiekowych. W czasie mojej pos┼éugi biskupiej w Krakowie mog┼éem pozna─ç, jak wielkie owoce przynosi po┼Ťwi─Öcenie si─Ö ich formacji na p┼éaszczy┼║nie ludzkiej, duchowej i liturgicznej. Kiedy mali ch┼éopcy i m┼éodzie┼äcy pe┼éni─ů s┼éu┼╝b─Ö o┼étarza z rado┼Ťci─ů i entuzjazmem, daj─ů swoim r├│wie┼Ťnikom wymowne ┼Ťwiadectwo donios┼éo┼Ťci i pi─Ökna Eucharystii. Dzi─Öki szczeg├│lnej tw├│rczej wra┼╝liwo┼Ťci, jaka cechuje ich wiek, oraz dzi─Öki nauce i przyk┼éadowi kap┼éan├│w i starszych koleg├│w, tak┼╝e najm┼éodsi mog─ů wzrasta─ç w wierze i fascynowa─ç si─Ö duchow─ů rzeczywisto┼Ťci─ů".