II NIEDZIELA ZWYKŁA

2012-01-15 - 2012-01-22

1. Choć nadal śpiewamy kolędy, to jednak zielony kolor szat liturgicznych przypomina, że powróciliśmy do „okresu zwykłego” w liturgii Kościoła.
  2. W środę rozpoczyna się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Polecajmy te intencje Panu Bogu w naszej osobistej modlitwie i przez udział w nabożeństwie ekumenicznym.
  3. Dziś obchodzimy Dzień Migranta i Uchodźcy. Wiele rodzin przeżywa ból rozłąki z najbliższymi, którzy wyjechali w poszukiwaniu pracy i zarobków. Otoczmy ich modlitwą, nie przyczyniajmy dodatkowych zmartwień i starajmy się wybaczyć wszystkie urazy i nieporozumienia, które narosły przez czas rozłąki. Przyjmijmy też serdecznie tych, którzy wśród nas szukają lepszego życia dla siebie i najbliższych. Wykorzystajmy ten dzień, by uczyć się rozumieć innych – oni też są ukochanymi dziećmi Bożymi, naszymi braćmi.
  4. Dnia 17 stycznia będziemy obchodzić już po raz piętnasty Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Dzień Judaizmu jest jedną z inicjatywy Episkopatu Polski, został ustanowiony w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańskiego-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Pochylmy się nad Pismem Świętym, by tam szukać wspólnych korzeni i uczyć się od Abrahama zawierzać Bogu.
  5. Młodzież klas III-ich Gimnazjum naszej parafii w tym roku przystąpi do sakramentu bierzmowania: 22.03, o godz. 15.30. Natomiast dzieci klas II-ich Szkoły Podstawowej przystąpią do I-szej Komunii Świętej, 13 maja, o godz. 11.30. Prosimy o modlitwę i w intencji tej młodzieży i tej grupy dzieci oraz ich Rodziców.
  6. Wszystkim Babciom i Dziadkom z racji ich święta, które obchodzić będziemy w tym tygodniu, składamy najlepsze życzenia i pamiętamy w naszych modlitwach o nich.
  7. Trwa wizyta duszpasterska, która jest spotkaniem duszpasterza z jego wiernymi, aby lepiej poznać ich życie duchowe i materialne, a także spotkaniem modlitewnym całej rodziny, dlatego bardzo prosimy, o ile jest to możliwe, aby na kolędzie byli wszyscy domownicy.
  8. W okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia dokonujemy rozliczeń podatkowych. Polskie prawo daje nam możliwość przekazania 1% naszego podatku na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Wielkość naszego podatku nie ulegnie zmianie – my jedynie decydujemy o jego przeznaczeniu. Zwracamy się zatem z serdeczną prośbą i apelem do wszystkich, którzy składają zeznania podatkowe o przekazania 1% należnego podatku na cele realizowane przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. Wychodząc z kościoła możemy odebrać ulotkę informacyjną o sposobie przekazania 1 %. Tutaj tylko przypominamy, że podobnie jak w roku ubiegłym wystarczy na zeznaniu podatkowym PIT wpisać w odpowiedniej rubryce nr KRS naszej Caritas (0000211791) oraz kwotę przekazywanego 1% podatku. Na stronie internetowej Caritas (www.tarnow.caritas.pl) znajduje się gotowy bezpłatny program do wypełniania zeznań podatkowych. Zachęcamy gorąco do skorzystania z niego oraz wsparcia w ten sposób dzieł miłosierdzia prowadzonych przez naszą diecezjalną Caritas /ekai/.
  9. Caritas: 13 mln zł na pomoc dla Haiti. 12 stycznia minęła druga rocznica katastrofalnego trzęsienia ziemi na Haiti. Tuż po kataklizmie Caritas Polska ogłosiła zbiórkę, dzięki której udało się zebrać na pomoc Haitańczykom 13 mln zł. Po dwóch latach Caritas nadal wspiera budowę szkół i seminarium oraz odbudowę 50 gospodarstw rolnych.
  10. Serdecznie dziękujemy za składane dzisiaj ofiary na tacę, które przeznaczymy na spłacenie finansowych zaległości za wykonane w ubiegłym roku prace przy remoncie i rozbudowie plebanii. Bóg zapłać. Wszystkich ofiarodawców na modlitwie polecamy Bożej Dobroci.
  11. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM: we wtorek, 17 stycznia – święty Antoni, opat, żyjący na przełomie III i IV wieku, słynny pustelnik, który do dziś znajduje wielu naśladowców w praktykowaniu takiej właśnie drogi doskonałości chrześcijańskiej; w czwartek, 19 stycznia – święty Józef Sebastian Pelczar, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, biskup, wielki krzewiciel kultu Serca Pana Jezusa oraz troskliwy duszpasterz. Żył w latach 1842-1924. W jego wspomnienie módlmy się słowami jego biskupiego hasła: „Wszystko dla Najświętszego Serca Jezusowego przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny”; w sobotę, 21 stycznia – święta Agnieszka, męczennica z pierwszych wieków chrześcijaństwa. W jej wspomnienie papież błogosławi baranki, z których wełny będą utkane paliusze dla nowych metropolitów. To powinno być dla nas zachętą do modlitwy w intencji Kościoła.
  12. W ostatnich dniach odeszła do wieczności + Anna Gardziel, l. 53, z Latoszyna 144, Rodzinie składamy wyrazy szczerego współczucia i prosimy o modlitwę za zmarłą.
  13. Dzisiejsza liturgia słowa mówiła o powołaniu człowieka. Wszyscy jesteśmy powołani. Zanieśmy błogosławieństwo Boga do naszych domów, zakładów pracy i szkół. Niech ono umacnia nas w powołaniu.