Parafia Najswietszego Serca Pana Jezusa

Debica-Latoszyn

Ogłoszenia Duszpasterskie

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

2012-08-05 - 2012-08-12


 1. Serdecznie witamy wszystkich gości, którzy przybyli do naszej parafii na wakacje i życzymy dobrego wypoczynku, pozytywnych doświadczeń i samych radosnych spotkań w gronie bliskich osób.
 2. Czy możliwe jest, żeby człowiek nie był spragniony? Chyba nie. Ale dzięki wierze dane nam jest coś, co wprowadza nas w inny wymiar życia, gdzie istnieje możliwość spełnienia każdego pragnienia. Niech przypomina nam o tym ostatnie zdanie z dzisiejszej Ewangelii: „Jam jest chleb życia. (…) Kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie”.
 3. Eucharystia – uczta mesjańska. Podczas każdej Eucharystii na nowo dokonuje się cud rozmnożenia chleba, z tym, że jest to chleb inny niż ten, który jedli zgromadzeni wokół Jezusa ludzie. Mówiąc o Eucharystii jako o uczcie można podkreślić konieczność przystępowania do stołu Pana zwłaszcza w kontekście wielu katolików, którzy na Mszy świętej są tylko widzami, tzn. nie podchodzą, z różnych względów, do stołu Pana.
 4. Jutro Kościół obchodzi święto Przemienienia Pańskiego, które zostało ustanowione w roku 1456 – w rok po zwycięstwie koalicji wojsk europejskich nad Turkami pod Belgradem – przez papieża Kaliksta III, który kierował Kościołem w latach 1455-1458. Święto to przypomina nam wydarzenie na górze Tabor, gdy Jezus ujawnił swoje bóstwo wobec trzech wybranych uczniów. W ten sposób pomógł im przyjąć w przyszłości prawdę o swoim zmartwychwstaniu.
 5. Przeżywamy sierpień – miesiąc trzeźwości. Podejmując wyrzeczenie picia napojów alkoholowych, chcemy przeprosić Boga za ogromne cierpienia, jakie niesie naszej Ojczyźnie nieuporządkowanie w tym względzie, a także chcemy ćwiczyć naszą wolę, by była coraz silniejsza i bardziej konsekwentna.
 6. Zapraszamy do uczestnictwa w nowennie ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę, o 18.00 i w nabożeństwie do Bożego Miłosierdzia, w piątek, także o 18.00.
 7. W czasie naszych urlopów i wypoczynku wakacyjnego pamiętajmy o Panu Bogu, o uczestnictwie we mszy świętej, a także o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju w kościele.
 8. Kolejny raz zachęcamy do uczestnictwa XXX Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej. Jutro w kościele Ducha Świętego w Dębicy, o godz. 19.00 spotkanie przedpielgrzymkowe, grupy 12.
 9. Caritas Diecezji Tarnowskiej we współpracy z Caritas Polska po raz kolejny organizuje akcję "Tornister pełen uśmiechu". Jest to forma konkretnej pomoc dla dzieci z rodzin ubogich w  wyposażeniu ich w przybory szkolne na początku nowego roku szkolnego. W związku z tym zwracamy się z prośbą do osób czy rodzin, które mają możliwości i chcą pomóc, aby dzisiaj zabrały z kościoła puste plecaki-tornistry i je "wypełniły" tym, co do szkoły jest potrzebne. Jeden tornister może wyposażać nawet kilka rodzin. Wypełnione prosimy odnieść za dwa tygodnie do kościoła i złożyć w tym samym miejscu, skąd zostały zabrane. Te tornistry Parafialny Oddział Caritas przekaże rodzinom wielodzietnym i potrzebującym. Jeżeli dzieci z tej rodziny, która przygotowuje i wyposaża tornister mają życzenie, mogą napisać krótki list do tych dzieci, którzy tornister ten otrzymają...
 10. W przyszłą niedzielę składka będzie zbierana Na Papieski Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.
 11. Jesteśmy zaproszeni na Odpust do Sanktuarium Matki Bożej w Przeczycy, w dniach: 12-19.08.2012. Szczegóły są podane na afiszach.
 12. Kard. Bertone: będzie nowa encyklika Benedykta XVI. Watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone odpowiadając na pytania dziennikarzy stwierdził, że Benedykt XVI zakończył już trzeci tom swego dzieła o Jezusie z Nazaretu, poświęcony ewangeliom dzieciństwa. Zaznaczył, że będzie to wspaniały dar na rozpoczynający się w październiku Rok Wiary. Dodał, że można też oczekiwać kolejnej, czwartej już encykliki obecnego Następcy Piotra. Dotychczasowe poświęcone były miłości i nadziei. Dlatego dziennikarze spodziewając się, iż czwarta z kolei papieska encyklika poświęcona będzie wierze. Kard. Bertone mówiąc o rozpoczynającym się 11 października Roku Wiary zaznaczył, że powinien on służyć przede wszystkim pielęgnowaniu nade wszystko umiłowania Boga. Zachęcił również do ponownego odkrycia, dzięki chrześcijańskiej formacji wielu skarbów naszej kultury i wiary, które jakby umknęły wielu ludziom i z tego względu stały się niemal nierozpoznawalne. st (KAI/RV) / Introd
 13. Papież do Polaków podczas środowej Generalnej audiencji: przeżywajcie sierpniowe rocznice z modlitwą. Do przeżywania w duchu modlitwy przypadających w sierpniu rocznic ważnych wydarzeń historycznych, a także pielgrzymowania do sanktuariów Matki Bożej zachęcił papież Polaków obecnych podczas audiencji ogólnej w Castel Gandolfo. Zwracają się do naszych rodaków Benedykt XVI powiedział po polsku: „Pozdrawiam serdecznie obecnych tu Polaków…. Życzę wam, abyście w modlitewnym duchu przeżywali ważne wydarzenia obchodzone w Polsce w sierpniu: rocznicę Powstania warszawskiego i Cudu nad Wisłą, uroczystości Matki Bożej i wasze pielgrzymki. Modlitwa jest bowiem źródłem odnowy serc”. st (KAI) / Castel Gandolfo
 14. Rowerowa wyprawa w intencji Benedykta XVI. Młodzież ze wspólnoty Niniwa, skupiona wokół Misjonarzy Oblatów, uczestniczy od 1 sierpnia w rowerowej wyprawie pod hasłem „Misja B XVI – Nordkapp”. W intencji Benedykta XVI 20. cyklistów przemierzy ok. 4 tys. km, jadąc m.in. przez Litwę, Łotwę, Estonię i Finlandię. Hasłem wyprawy są słowa roku duszpasterskiego: „Kościół naszym domem”. „Już w samej nazwie «Misja B XVI – Nordkapp» zawarty jest cel. Jedziemy na Nordkapp, czyli całkowicie na północ Europy. To tak dla odmiany, bo byliśmy już na południu, odwiedziliśmy Gibraltar i na zachodzie Europy, rowerami oczywiście, czyli na przylądku Cabo da Roca w Portugalii” – powiedział o. Tomasz Maniura OMI, opiekun wyprawy. Powrót grupy zaplanowano na 31 sierpnia. /Radio Watykańskie/
 15. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM: w środę, 8 sierpnia – święty Dominik, prezbiter, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego – dominikanów; w czwartek, 9 sierpnia, – święta Teresa Benedykta od Krzyża, filozof, nawrócona na chrześcijaństwo w wieku 30 lat, karmelitanka. Oddała swoje życie w obozie w Auschwitz. Jest patronką Europy. Prośmy, by święta ta wyprosiła duchowe odrodzenie Starego Kontynentu; w piątek, 10 sierpnia – święty Wawrzyniec, diakon Kościoła rzymskiego. Zginął męczeńską śmiercią w 258 roku; w sobotę, 11 sierpnia, święta Klara, duchowa siostra świętego Franciszka.
 16. Dziękujemy za pozdrowienia nadsyłane nam z wakacji. Twórzmy wspólnotę spotykającą się nie tylko w niedzielę na Eucharystii.
 17. Prosimy o modlitwę za zmarłego w ostatnich dniach, + Zdzisława Podgórskiego, l. 62, z Latoszyna 113.