XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

2012-09-16 - 2012-09-23

1. Za kogo Mnie uważacie?” Takie pytanie postawił Chrystus Apostołom, a dzisiaj nam. Ostatecznym sensem życia? Tęsknotą i nadzieją? Wielkim Obecnym? Nieustannym wezwaniem? Troską Ostateczną? Miłością, która więcej oznacza niż to słowo? No właśnie... Kim On dla mnie jest?
  2. Kościół rozpoczyna dziś II Tydzień Wychowania. Na początku roku szkolnego i katechetycznego polecamy w modlitwie młodzież, dzieci i wychowawców. W osobistej modlitwie włączmy się do tego ważnego wołania Kościoła.
  3. Dziś w Polsce obchodzimy Dzień Środków Masowego Przekazu. We współczesnym świecie media mają ogromną siłę, bo zawładnęły wyobraźnią niemal wszystkich ludzi. Ale to każdy z nas bierze na siebie odpowiedzialność, jak wykorzysta myśli, które z nich płyną. Módlmy się o światło Ducha Świętego dla nas i pracowników mediów, by triumfowała prawda i dobro.
  4. Żeby ewangelizować, trzeba umieć... milczeć! Jak budować autentyczny dialog i głęboką bliskość między ludźmi? Trzeba zachować równowagę między mówieniem i milczeniem – zwraca na to uwagę papież Benedykt XVI w orędziu na Dzień Środków Społecznego Przekazu. „Milczenie jest integralną częścią komunikacji i nie istnieją bez niego słowa bogate w treść” – pisze Benedykt XVI. Wyjaśnia, że „w ciszy słyszymy i poznajemy lepiej samych siebie, rodzi się i pogłębia myśl, wyraźniej rozumiemy to, co chcemy powiedzieć, albo to, czego oczekujemy od innego człowieka, dokonujemy wyboru, jak się wyrazić”. Jak czytamy, z milczenia rodzi się komunikacja bardziej złożona. Bardziej dostrzegalne są gesty, a emocje znajdują szczególnie intensywną formę wyrazu. Bóg przemawia również milczeniem – podkreśla Benedykt XVI. Zwłaszcza, że język ludzki zawsze okazuje się nieodpowiedni, by oddać wielkość Boga. „W milczącej kontemplacji z większą mocą staje się obecne odwieczne Słowo, przez które został stworzony cały świat, i uświadamiamy sobie ów plan zbawienia, który Bóg realizuje przez słowa i gesty w całej historii ludzkości” - czytamy.
  5. Media o 46. Światowym Dniu Środków Społecznego Przekazu 2012 r.7.IX.2012 Emisja filmu Milczenie i słowo” na antenie TVP. TVP Program 2 12.09.2012r. (środa) godz. 12.00; TVP Lublin 16.09.2012r. (niedziela) godz. 17.00 18.09.2012r. (wtorek) godz. 17.35.
  6. W środę, o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza święta: dziękczynno-błagalna w 15 rocznicę powstania grupy modlitewnej „WIECZERNIK. Na tę Mszę świętą serdecznie zapraszamy aktualnie modlących się w tej wspólnocie, jak również osoby, które dawniej uczestniczyły w modlitewnych spotkaniach.
  7. W ostatnią niedzielę września (30.09) w naszym kościele pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza odbywać się będzie Diecezjalna Uroczystość dla uczczenia Patrona Policjantów Św. Michała, w której będą uczestniczyć Policjanci z całej diecezji. Z tej racji wieczorna Msza święta w tym dniu wyjątkowo będzie odprawiona wcześniej, o 17.00, a nie o 18.00. Za zmianą przepraszamy i już dzisiaj zapraszamy na tę Uroczystość.
  8. Młodzież, która ukończyła 16 rok życia, a z różnych powodów do tej pory nie przyjęła sakramentu bierzmowania, prosimy, aby w najbliższych dniach zgłosiła się do kancelarii parafialnej, w celu podjęcia przygotowanie do przyjęcia tego sakramentu.
  9. Wypowiadamy wdzięczne „Bóg zapłać” za składane dzisiaj ofiary, a które przeznaczymy na spłatę należności za prace wykonane przy remoncie plebanii.
  10. Także Ksiądz Rektor dziękuje za ofiary do puszek na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.
  11. Proponujemy u ministrantów nabycie kalendarzy rolników i papieskich na rok 2013.
  12. Kolejny koncert w ramach cyklu „Koncerty organowe w kościele Św. Ducha” będzie recitalem wokalno-organowym, podczas którego zabrzmią sakralne dzieła muzyki religijnej trzech stuleci. Utwory wokalne zaprezentuje znakomity tenor, do tego ksiądz – jezuita z Poznania Rafał Kobyliński. Solowe utwory organowe wykona krakowski wirtuoz Łukasz Mateja. W programie koncertu nie zabraknie kompozycji Jana Sebastiana Bacha oraz znanych i chętnie zawsze słuchanych arii wokalnych innych twórców. Narratorem koncertu będzie solista Ks. Rafał Kobyliński, który interesującym i barwnym słowem poprowadzi słuchaczy przez przygotowany przez artystów program muzyki sakralnej.”
  13. Nowa strona internetowa Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży. 11 września, a więc dokładnie na miesiąc przed rozpoczęciem w Kościele Roku Wiary, Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży uruchomiło swoją nową stronę internetową - www.kdm.org.pl. Strona, poświęcona inicjatywom Roku Wiary, ma być narzędziem wspomagającym poszczególne ośrodki duszpasterstwa młodzieży w owocnym przeżyciu tego czasu. Obok aktualności i kalendarza Roku Wiary, zamieszczone zostały tam materiały formacyjne na każdy z trzynastu miesięcy Roku Wiary.
  14. Władze samorządowe przypominają o zakazie spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz z piecach domowych.
  15. W przyszłą niedzielę będą zbierana przy naszym kościele ofiary na operację dla ciężko chorej 18 letniej Kasi Tabor z Przecławia.
  16. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM: we wtorek, 18 września – święty Stanisław Kostka, patron młodzieży polskiej i Polski; w czwartek, 20 września – święty Andrzej Kim Taegon, pierwszy kapłan koreański i jego 103 towarzyszy, którzy ponieśli śmierć męczeńską w XIX wieku; w piątek, 21 września – święty Mateusz, Apostoł i Ewangelista. Zanim Chrystus go powołał, był celnikiem w Kafarnaum. Apostołował w Palestynie wśród Żydów. Dla nich między 50 a 60 rokiem napisał księgę Ewangelii. Wskazywał, że to właśnie Chrystus jest wyczekiwanym od dawna Mesjaszem, że na Nim potwierdziły się starotestamentalne proroctwa i zapowiedzi.
  17. W ostatnich dniach z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: + Jan Dzięglewicz, l. 84, z ul. Lazarowicza 2 i + Józef Wójcik, l. 42, z Latoszyna 137. Rodzinom, składamy wyrazy szczerego współczucia i prosimy o modlitwę za zmarłych.