Parafia Najswietszego Serca Pana Jezusa

Debica-Latoszyn

Ogłoszenia Duszpasterskie

I Niedziela Adwentu

2022-11-27 - 2022-12-04


1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Upłynie on pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Dzisiaj – po trudnym okresie pandemii, która mocno zakłóciła znaną nam wcześniej rzeczywistość, a co też zaowocowało znacznym wzrostem liczby wiernych, którzy nabrali dystansu, nie powrócili do danych praktyk religijnych, nawet do obowiązkowego udziału w niedzielnej Mszy Świętej – jeszcze głębiej oczami wiary powinniśmy spojrzeć na Kościół. Kościół jest bowiem wielkim darem dla nas, dla tych, którzy uwierzyli w Chrystusa. Jest wspólnym podążaniem za Chrystusem do domu Ojca. W tej drodze w Kościele mamy do dyspozycji pełnię środków zbawczych, łaskę i prawdę. Przez pośrednictwo ustanowionych pasterzy prowadzi nas Duch Święty. To wielka łaska, bo we wspólnocie wiary łatwiej nam podążać do ostatecznego celu. Tym bardziej powinniśmy dobrze zrozumieć często powtarzaną w Credo prawdę: Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół…

2. Jednocześnie pierwszymi nieszporami dzisiejszej niedzieli weszliśmy w liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Zaś kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do świąt Narodzenia Pańskiego. Właśnie ten czas dobrze wykorzystajmy dla odnowienia i umocnienia więzi z Bogiem i bliźnimi. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela. Starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Bogu i ludziom.

3. Dziś po Mszy św. o godz. 11.30 zapraszamy na Koncert Pieśni Patriotycznych "Zaśpiewajmy dla Niepodległej" w wykonaniu Kapeli Iskierczanie oraz dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębicy.

4.Jutro, 28 listopada, przypada 13. rocznica święceń biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Wspierajmy Naszego Pasterza modlitwą.

5. W czasie adwentowego oczekiwania zapraszamy serdecznie wszystkich na Msze Święte roratne; szczególne zaproszenie kierujemy do dzieci i młodzieży Szczególnym znakiem adwentowego oczekiwania niech będzie nasz udział w Mszach Świętych roratnich ku czci Najświętszej Maryi Panny, sprawowanych od poniedziałku do soboty o godz. 6.30. Msze Święte roratne z udziałem dzieci będą odprawiane o godz. 16.30. Zachęcamy do przyniesienia tradycyjnych lampionów. Niech nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, choćby przez nabycie świec Caritasu na stół Wigilijny, które od dziś są do nabycia w naszym kościele. Płomień Miłosierdzia –Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Dziś również można nabyć pyszne CHLEBKI MIŁOSIERDZIA. Jest to forma wsparcia działań Caritas Diecezji Tarnowskiej i Caritas Parafialnej koszt to ofiara 9 zł. Chlebki wykonała Piekarnia Państwa Stafińskich, którzy zawsze bezpłatnie wspierają swoimi produktami Caritas.

6. Dziś na Mszach św. poświęcenie opłatków na stół wigilijny. Zgodnie z wieloletnią tradycją, nasz p. Kościelny p. Stanisław Pasik i p. Organista p. Stanisław Żukowski udadzą się od jutra do naszych domów z poświęconymi opłatkami na stół wigilijny. Przyjmijmy Panów życzliwie, a składne ofiary z tej okazji na rzecz parafii będą przekazane im jako forma wdzięczności za Ich solidną posługę – pracę.

7. W tym tygodniu zapraszamy na spotkania formacyjno – modlitewne w: czwartek – godz. 16.00 - DSM, sobotę godz. 9.00 – aspiranci. Po Mszy św. wieczornej: poniedziałek – spotkanie z Biblią, Rada Parafialna; środa – Akcja Katolicka oraz próba Chóru parafialnego; czwartek: Lektorzy oraz Grupa Modlitewna „Wieczernik”; piątek: Grupa Młodzieżowa godz. 20.30.

8. Od wtorku rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Nowenna codziennie przed wieczorną Mszą Świętą o godz.18.00 w następną niedzielę po Mszy św. o 6.30.

9. W tym tygodniu przypada też I-czwartek, I-piątek i I-sobota miesiąca. W I-czwartek listopada zapraszamy na Godzinę Świętą. Włączmy się do modlitwy o liczne i dobre powołania do służby Bożej w Kościele. Za przyczyną św. ojca Stanisława Papczyńskiego będziemy się modlić za dusze w czyśćcu cierpiące oraz za zmarłych w naszej parafii, zwłaszcza w ostatnim czasie. Do współprowadzenia czuwania zapraszamy Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ. Spowiedź przed I-piątkiem w czwartek i piątek od godz. 17.00.

10.W I-piątek odwiedzimy chorych i seniorów: godz. 8.00 - Ks. Stanisław; godz. 13.30 – Ks. Dawid; godz. 14.00 - Ks. Marcin. Będzie to spowiedź świąteczna. Nie będzie odwiedzin przed Świętami. Prosimy zgłaszać chorych w zakrystii do środy.

11. Młodzież, a szczególnie uczniów klas VII i VIII ze SP wszystkich klas, wraz z rodzicami, prosimy o uczestnictwo w Mszy świętej, w I-piątek, o godz. 19.30.

12. W I-piątek grudnia (02.12.2022r.) prosimy wszystkich parafian, o całodzienną adorację Jezusa Eucharystycznego, którą poprowadzą:

07:30 – 08:30 Róża MB Wniebowziętej, 08:30 – 09:30 Róża MB Anielskiej, 09:30 – 10:30 Róża MB Saletyńskiej, 10:30 – 11:30 Róża MB Częstochowskiej, 11:30 – 12:30 Róża MB Szkaplerznej, 12:30 – 13:30 Rycerstwo Niepokalanej, 13:30 – 14:00 Caritas oraz Róża Św. Małgorzaty M, Alacogue  14:00 – 15:00 Róża św. Piotra,15:00 – 16:00 Grupa Modlitewna “Wieczernik”, 16:00 – 17:00 Róża MB Miłosierdzia, 17:00 – 18:00 Straż Honorowa NSPJ. O 17:45 Koronka do Bożego Miłosierdzia

13. W I-sobotę miesiąca wynagradzamy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Marii Panny po Mszy św. o godz. 7.00 piętnastominutowe rozważanie poprowadzi Wspólnota Modlitewna Wieczernik.

14. W niedzielę, 4 grudnia, przypada liturgiczne wspomnienie Świętej Barbary, patronki górników. Jest to także Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych. W czasie Mszy Świętych będziemy polecać wszystkich zmagających się z brakiem pracy i wypraszać im Bożą opiekę.

15. Za tydzień po Mszach św. w Domu Parafialnym Kiermasz prac wykonanych przez Panie z Rękodzieła. Zachęcamy do nabycia pięknych prac mogących być prezentem.

16. Przyszła niedziela to od wielu lat Dzień Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie, w krajach byłego Związku Sowieckiego. Po wszystkich Mszach będą do puszek zbierane ofiary na ten cel.

17. Wypominki roczne można przez najbliższy tydzień zobaczyć w gablocie i w Internecie. Prosimy zapoznać się, w które niedziele i o której godzinie będziemy omadlać dusze wypisanych zmarłych i prosimy zgłaszać ustnie lub mailowo uwagi jeśli nazwiska zostały źle przez nas odczytane.

18. „Zachęcamy wszystkich parafian do włączenia się ogólnopolską Akcję Paczuszka dla Maluszka, która w tym roku polega na przygotowaniu darów dla dzieci i rodzin z Kijowa - posługują siostry Nazaretanki oraz podopiecznych Domu Samotnej Matki w Tarnowie -posługują Siostry Urszulanki. Z choinki umieszczonej przy ołtarzu można zabrać papierową bombkę, na której jest informacja co można kupić do paczki. Dary pod choinkę można składać do 11 grudnia. Akcję koordynuje Domowy Kościół”. Informacje o potrzebnych darach na Ukrainę są na stronie i na fc.

19. Zbliża się uroczystość św. Mikołaja, która będzie w sam dzień 6 grudnia po Mszy św. roratnej dla dzieci o godz. 16.30 w Domu Parafialnym. Na spotkanie ze Św. Mikołajem zapraszamy DSM, Scholę "Serduszka", Małych i Młodych Iskierczan oraz Młodzieżową Grupę Apostolską. Gdyby ktoś z rodziców chciał obdarować dzieci prezentami przez św. Mikołaja, to dyżur mikołajowy będzie pełniła młodzież, w poniedziałek (5 XII), od godz. 16.00 do godz. 18.00 w Domu Parafialnym.

20. Drodzy mieszkańcy Latoszyna Gmina Dębica przypomina że przyjmuje wnioski o preferencyjny zakup węgla. Szczegóły na stronie, ulotkach i w gablocie

21. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł: ś+p Marianna Bułatek, l. 83 z ul. Ruchu Oporu i ś+p Andrzej Malinowski L. 80 z Latoszyna i ś+p Adam Kmiecik, l 70 z ul. Pokoju. Rodzinom składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia, a Ich dusze oddajmy Dobremu Bogu w modlitwie: Dobry Jezu a nasz Panie…..

 

W tym tygodniu patronują nam:

Środa, 30 listopada – św. Andrzej Apostoł, brat św. Piotra Apostoła. Tradycja mówi, że ewangelizował tereny, na których dziś dominuje prawosławie, stąd jest bardzo czczony w Kościołach wschodnich (święto).

Sobota, 3 grudnia – św. Franciszek Ksawery (1506-1552), prezbiter, jezuita, uważany za jednego z największych misjonarzy w dziejach Kościoła (wspomnienie obowiązkowe