PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

2020-03-29 - 2020-04-05

1. Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu – zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego szczególnie w dobie pandemii. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w domach w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich żali, korzystajmy z dostępnych w internecie nabożeństw.

2. Zachęcamy do uczestnictwa przez internet w Mszach św. transmitowanych z naszego kościoła i do Komunii św. duchowej oraz do łączności z nami o godz. 20.30 odmawiając Różaniec przed Najświętszym Sakramentem o ustanie epidemii, w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia oraz za każdego z Was Kochani Parafianie.

3. W czwartek, 2 kwietnia, przypada 15. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski szczególnie o zakończenie epidemii. Papież Polak przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć o wierze. Starajmy się go w tym naśladować w gronie rodzinnym dając przykład swojej wiary.

4. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać Niedzielę Męki Pańskiej, zwaną niedzielą palmową.

5. W związku z trwającym stanem epidemii i dekretem, który skierował do nas ks. Bp Diecezjalny, w naszej parafii podejmujemy następujące kroki:

• Msze święte będą celebrowane w wyznaczonych godzinach i intencjach.
  • we Mszy św. równocześnie może brać udział tylko 5 osób oprócz kapłanów, pana kościelnego i pana organisty;
  • dlatego na Msze św. może przyjść tylko 1 osoba, z rodzin które zamówiły intencje mszalną. Zachęcamy aby wcześniej zadzwonić na numer tel. 14 6778188; kom. 690 314 858 i zgłosić swoją obecność;
  • biorąc pod uwagę troskę o drugiego człowieka, ponieważ sami możemy być nosicielami wirusa nie wiedząc o tym, i odpowiedzialność karną ks. Proboszcza bardzo prosimy o absolutne przestrzeganie tej liczby;
  • kościół jest otwarty cały dzień, ale w nim może równocześnie przebywać tylko 5 osób;
  • wchodząc do kościoła upewnijmy się, czy w nim nie ma 5 osób, jeśli jednak jest już 5 osób, to wycofajmy się i zaczekajmy jak ktoś wyjdzie;
  • odwołujemy wyjazdy kałanów na Pierwszy Piątek, natomiast w przypadku zagrożenia życia, prosimy o kontakt telefoniczny z kapłanem;
  • jest możliwość skorzystania ze spowiedzi św. dla tych, którzy muszą ale pamiętajmy, że czas Komunii św. wielkanocnej trwa jeszcze …., i wcześniej należy telefonicznie umówić się z kapłanem na konkretną godzinę na numer tel. 14 6778188; kom. 690 314 858, zachowując w kościele zasadę obecności 5 osób;
  • przypominamy słowa z dekretu ks. Biskupa, „że zawsze ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla uzyskania stanu łaski uświęcającej wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”.

6. Przed ołtarzem Matki Bożej Fatimskiej można nabyć – baranki wielkanocne oraz z paschaliki. Ofiara to co najmniej 6 zł za małe, a za dużego baranka 10 zł, duży paschalik 12 zł. Niech na każdym stole będzie znak łączności z potrzebującymi.

7. Jubilatom i solenizantom nadchodzących dni życzymy błogosławionych owoców wielkopostnej przemiany i wszelkich potrzebnych łask.

8. Polecamy Gościa niedzielnego, który od dziś jest dostępny drogą internetową.

9. W okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia dokonujemy rozliczeń podatkowych. Zwracamy się zatem z serdeczną prośbą i apelem do wszystkich, którzy składają zeznania podatkowe o przekazanie 1% należnego podatku na cele realizowane przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. Dlatego bardzo prosimy wszystkich naszych parafian i pochodzących z naszej parafii o wpisanie na zeznaniu podatkowym PIT w odpowiedniej rubryce nr KRS naszej Caritas (0000211791) oraz kwotę przekazywanego 1% podatku, a w celach szczegółowych nazwę naszej parafii: Dębica – Latoszyn. Przekazanie 1% nic nas nie kosztuje, a może tak bardzo pomóc. Na stronie internetowej Caritas (www.caritas.diecezja.tarnow.pl) znajduje się gotowy bezpłatny program do wypełniania zeznań podatkowych. Zachęcamy gorąco do skorzystania z niego oraz wsparcia w ten sposób dzieł miłosierdzia prowadzonych przez naszą diecezjalną Caritas. Emeryci, którzy nie rozliczają się samodzielnie – czyni to za nich ZUS – mogą pobrać z przedsionka przygotowane deklaracje PIT – OP, które prosimy aby emeryci wypełnili, podpisali i złożyli w zakrystii lub w kancelarii my je dostarczymy do odpowiedniego urzędu.