2020-01-19 - 2020-01-26

1. W Kościele trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Pan Jezus domaga się wzajemnej miłości: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Niech ta miłość stanie się naszym znakiem rozpoznawczym w świecie.

2. Chociaż Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan zakończy się w sobotę, 25 stycznia, nie ustawajmy w wysiłkach na rzecz jej całkowitego przywrócenia. Takiej jedności pragnie sam Pan Jezus, a jej brak jest zgorszeniem dla współczesnego świata i wielu źle nastawia do Chrystusowego Kościoła. Dlatego w tej intencji ofiarujmy nasze modlitwy, Komunie św. oraz cierpienia.

3. Dziś składka inwestycyjna. Bóg zapłać za hojność serc.

4. W tym tygodniu po Mszy św. wieczorne w środę - próba Chóru parafialnego.

5. We wtorek, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a w środę, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do domu Ojca. Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia św. i serdeczna pamięć.

6. Naszych drogich dziadków i nasze rodziny polecimy Matce Bożej Nieustającej Pomocy w środę podczas nowenny i wieczornej Eucharystii o godz. 18.00.

7. W piątek przed Mszą św. wieczorną zapraszamy na modlitwy do św. Ojca Pio - prowadzone przez parafian.

8. Kochanych seniorów i osoby samotne zapraszamy w sobotę, 25 stycznia, na Mszę świętą, o godz. 7.00, a po Eucharystii do Domu Parafialnego na tradycyjną agapę z przepysznym żurkiem.

9. W święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła, przypadające w sobotę, 25 stycznia, prośmy o łaskę, aby Pan również nas zechciał nawrócić. Tego nawrócenia potrzebujemy na co dzień. Jak Święty Paweł powinniśmy stać się narzędziem Bożym, a wpatrując się w jego wspaniały wzór, powinniśmy kroczyć wiernie po drogach wiary.

10. W  tym tygodniu zakończymy kolędę. Serdecznie dziękujemy za chwile wspólnej modlitwy, budujące świadectwo wiary, serdeczne przyjęcie oraz złożone ofiary. Za wszystkich, którzy przyjęli błogosławieństwo Boże do swoich domów i za tych, którzy nie chcieli Go przyjąć w niedzielę 2 lutego będzie odprawiona Msza św. o godz. 8.30. Wszystkich, którzy nie mogli przyjąć kolędy w wyznaczonym terminie, a pragną zaprosić kapłana z Bożym błogosławieństwem do swoich domów, prosimy o kontakt z kapłanem z wyznaczonego terenu do końca stycznia.

11. W przyszłą niedzielę, 26 stycznia, będziemy obchodzili Światowy Dzień Trędowatych oraz Dzień Islamu. Prośmy tego dnia o właściwą opiekę dla wszystkich chorujących w świecie na tę nieuleczalną chorobę, a także o światło Ducha Świętego, abyśmy potrafili patrzeć na siebie z miłością i zrozumieniem.

12. Solenizantów i jubilatów tygodnia polecamy opiece świętych patronów i otaczamy serdeczną modlitwą.

13. W okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia dokonujemy rozliczeń podatkowych. Polskie prawo daje nam możliwość przekazania 1% naszego podatku na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Wielkość naszego podatku nie ulegnie zmianie – my jedynie decydujemy o jego przeznaczeniu. Zwracamy się zatem z serdeczną prośbą i apelem do wszystkich, którzy składają zeznania podatkowe o przekazania 1% należnego podatku na cele realizowane przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. Od następnej niedzieli emeryci, którzy nie rozliczają się samodzielnie – czyni to za nich ZUS - będą mogli pobrać przy kościele przygotowane deklaracje PIT – OP, które prosimy aby emeryci wypełnili, podpisali i złożyli w zakrystii lub w kancelarii my je dostarczymy do odpowiedniego urzędu.

W tym tygodniu patronują nam:

• 21 I – św. Agnieszka, dziewica i męczennica, która jako 12-letnia dziewczynka poniosła śmierć na stadionie Domicjana około 305 roku.
  • 24 I – św. Franciszek Salezy (1567-1622), biskup i doktor Kościoła, wybitny pisarz, patron dziennikarzy i prasy katolickiej.

Plan kolędy 20.01. – 25.01.2020

Ks. Proboszcz

Powstańców Warszawy i Kwiatów Polskich

21.01.

Starzyńskiego (od Północnej do Krakowskiej nieparz.)

22.01.

Starzyńskiego (od Powstańców Warszawy) parzyste

23.01.

Orla 2-54

24.01.

Orla (od Gumniskiej w stronę kościoła)

25.01.

8.30.

Łukasiewicza (od Wisłoki nieparzyste) i ul. Rodziny Balków

Ks. Stanisław

21.01.

14.30.

23 sierpnia – dokończenie (od nr 33 do DPS) i Leśna 183

Warto wiedzieć

Każdego roku odnotowujemy ok. 200 tys. zachorowań na trąd. Od kilkunastu lat liczby tej nie udaje się zmniejszyć. Epidemiolodzy podkreślają, że nie wyeliminujemy trądu, jeśli nie wygramy z biedą. W ostatnią niedzielę stycznia obchodzić będziemy 66. Światowy Dzień Trędowatych. W kościołach na całym świecie zbierane będą wówczas pieniądze na potrzeby chorych. Od 1996 r. zbiórka organizowana jest również w Polsce.

Trąd jedna z najstraszniejszych chorób trapiących ludzkość, od wieków budząca grozę – jest dziś całkowicie wyleczalny. Pod warunkiem, że jest leczony. Choć w bogatych społeczeństwach niemal całkowicie o nim zapomniano, wciąż stanowi zagrożenie dla mieszkańców najuboższych regionów świata.

„Nie wszędzie ludzie mają dostęp do służby zdrowia korzystając co najwyżej z troskliwej opieki misjonarzy zapuszczających się w najodleglejsze rejony ludzkiej nędzy. Same leki nie wystarczą. Potrzebna jest oświata sanitarna, wykształcony personel medyczny gotowy pracować w terenie a nade wszystko potrzebne są podstawowe warunki życia. Jak powiedział w tym roku światowej sławy epidemiolog prof. Christian Jonson z Uniwersytetu Abomey w Beninie, dopóki ludzie nie otrzymają dostępu do czystej wody, dopóki nie poprawią się warunki sanitarne, w których żyją mieszkańcy najuboższych krajów świata, dotąd będą dziesiątkowani przez różne zapomniane już u nas choroby” – pisze dr Kazimierz Szałata, prezes Fundacji Polskiej RaoulaFollereau w apelu na 66. Światowy Dzień Trędowatych.

Fundację Polską RaoulaFollereau można też wesprzeć poprzez wpłatę na konto: