Parafia Najswietszego Serca Pana Jezusa

Debica-Latoszyn

Ogłoszenia Duszpasterskie

XXXII Niedziela Zwykła

2019-11-10 - 2019-11-17


 

1. Dzisiejsza listopadowa niedziela ukierunkowuje nasze myśli na zmartwychwstanie i życie wieczne. Wspominając w tych dniach naszych bliskich zmarłych, pamiętajmy, że również kresem naszych ziemskich dróg jest wieczna rzeczywistość.

2. Obchodzimy dzisiaj Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. To okazja do szczególnej pamięci i modlitwy w intencji chrześcijan prześladowanych na całym świecie. Dziś wspieramy modlitwą i ofiarą „Sudan Południowy – Przemilczane cierpienie!”. Zbiórka do puszek przed kościołem na „Kościół prześladowany”. Bóg zapłać.

3. Dziś serdecznie zapraszamy na Koncert Pieśni Patriotycznych pod hasłem "Zaśpiewajmy dla Niepodległej" w wykonaniu Parafialnego Zespołu Ludowego Iskierczanie (Mali, Młodzi oraz grupa śpiewacza) w niedzielę 10 listopada, bezpośrednio po Mszy Św. o godz. 14.30. Dumni, że jesteśmy Polakami, okażmy współczesny patriotyzm słuchając i śpiewając pieśni legionowych, które kiedyś zagrzewały do walki, a także dawały namiastkę wolności oraz nadziei.

4. Z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pragniemy polecać Bożej Opatrzności losy naszej Ojczyzny i rodaków na całym świecie. Msza Święta w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona jutro o godz. 8.30.

5. W tym tygodniu zapraszamy na spotkania modlitewno – formacyjne :w sobotę - godz. 9.00 – Kandydaci na Ministrantów. Po Mszy św. wieczornej: wtorekspotkanie z Biblią temat „Słowo Boże po Soborze Watykańskim II”, w środę – próba chóru parafialnego; w czwartek – Lektorzy; w piątek – Grupa Apostolska i spotkanie Parafialnego Oddziału Caritas.

6. 4. Zajęcia dla seniorek i seniorów z rękodzieła we wtorek o godz. 16.00 – 18.00 w Domu Parafialnym.

7. Spotkanie młodzieży wyjeżdżającej na rekolekcje przed sakramentem bierzmowania wraz z rodzicami w środę po Mszy św. wieczornej.

8. Do końca listopada o godz. 17.30 modlimy się za zmarłych polecanych w wypominkach. Kartki z imionami zmarłych, za których pragniemy się modlić, można składać w zakrystii lub kancelarii.

9. W piątek przed różańcem za zmarłych zapraszamy na modlitwy św. Jana Pawła II prowadzone przez Grupą Modlitewną "Wieczernik".

10. Pamiętajmy też, że najlepszym darem, jaki możemy ofiarować zmarłym, którzy potrzebują oczyszczenia, zanim osiągną niebo, jest Msza Święta z okazji imienin, urodzin, w rocznicę śmierci. Wyrazem naszej pobożności i troski o dusze zmarłych są tak zwane Msze Święte gregoriańskie. Zwyczaj to bardzo starożytny, bo sięgający VII wieku. Te 30 Mszy św. zaczęto nazywać od imienia św. Grzegorza, który je pierwszy kazał odprawić, gregoriańskimi. Kiedy później prywatne objawienia potwierdziły przedziwną skuteczność takich Mszy św., ten pobożny zwyczaj coraz bardziej się rozszerzał. Papieże, np. Benedykt XIII i XIV, wysoko go cenili, wreszcie Święta Kongregacja Odpustów wyraźnie oświadczyła, że „Ufność, którą mają wierni, iż odprawienie 30 Mszy św., tzw. gregoriańskich, za jedną duszę zmarłą ma szczególną skuteczność dla wybawienia jej z czyśćca, jest pobożna i rozumna, a zwyczaj odprawiania takich mszy jest przez Kościół pochwalony”. Nie szczędźmy tego daru modlitwy, jeśli zależy nam na ich zbawieniu wiecznym.

11. Niech Pan Jezus otacza swoją opieką solenizantów i jubilatów rozpoczynającego się tygodnia. Ks. Marcinowi i jednemu Panu Dyrektorowi Organów Stanisławowi życzymy z okazji Imienin Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej na każdy dzień oraz radości z posługi w naszej wspólnocie.

12. Caritas Diecezji Tarnowskiej proponuje w tym roku dwie bardzo konkretne akcje związane ze Światowym Dniem Ubogich. Za tydzień możemy nabyć:

  CHLEBKI MIŁOSIERDZIA upieczone dla naszego dekanatu przez Piekarnię Brzeźnica Mariusza Stafińskiego zebrane przy tej okazji ofiary będą pomocą dla ludzi ubogich. Akcja ta istnieje w diecezji od kilkunastu lat i z roku na rok zwiększa swój zasięg. Zachęcamy wszystkie parafie do włączenia się w tę akcję. Ofiara składana za chlebek wynosi 5 zł. Chlebki będą rozprowadzane przez Wolontariuszy Parafialnego Oddziału Caritas i Szkolnych Kół Caritas ze: Szkoły Podstawowej w Latoszynie i Szkoły Podstawowej nr 10 w Dębicy

 – TYTKA (TORBA) CHARYTATYWNA – akcja ta jest akcją ogólnopolską i dlatego nosi jednakową nazwę (słowo „tytka” wywodzi się z Wielkopolski), Akcja polega na zabraniu papierowych toreb z kosza umieszczonego przy ołtarzu Matki Bożej Fatimskiej , które chętni parafianie zabierają do domu i po wypełnieniu ich artykułami żywnościowymi o dłuższej przydatności przyniosą z powrotem do kościoła i złożą w/w koszu do najbliższej niedzieli. Zebrane w ten sposób dary będą rozdzielane wśród ubogich przez Parafialny Oddział Caritas termin podamy za tydzień. Zachęcamy do wzięcia udziału w tej akcji.

13. Zapraszamy do udziału w kolejnej IV - Edycji Koncertu Cecyliańskiego, który odbędzie się sobotę 16 listopada o godz. 16.00 w naszym kościele. W tym roku koncert będzie połączony z obchodami piątej rocznicy działalności Serduszek. Jest to rocznica podkreślająca 5 lat działalności Scholi. Wcześniej przez lata funkcjonowała w parafii scholka dziecięca, nad którą opiekę sprawowała pani mgr Ewa Markiewicz, pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy. Oprócz pani Ewy Markiewicz prowadzeniem scholi zajmowali się także: ks. Sławomir Lech oraz pani Izabela Piekarczyk-Cynar. W ciągu ostatnich pięciu lat Schola, poza regularnymi występami na koncertach cecyliańskich oraz festynach parafialnych uczestniczyła również w licznych przeglądach i konkursach piosenki religijnej. W tym czasie zdobyliśmy pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Scholi i Zespołów Religijnych La-La-Laudate Dominum, który odbył się w 2016 r. pod patronatem Metropolity Archidiecezji Warszawskiej abpa Kazimierza Nycza, pierwsze miejsce w Przeglądzie Piosenki Religijnej "Z bł. Karoliną zaśpiewajmy" w Pilźnie w 2017 r., wyróżnienie na Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Dębicy w 2017 r. w 2016 roku nagraliśmy i wydaliśmy naszą mini-płytę CD "Raduje się dusza ma" a w 2018 roku album z kolędami zatytułowany "W Betlejem narodzony Pan". Płyta ta nagrana wspólnie z innymi dębickimi zespołami młodzieżowymi "Słowo daję" ze Straszęcina oraz dębickimi wokalistkami (m.in. Iga Misa, Kinga Kochan, Zuzanna Grecka, Weronika Chmura) jest ciekawym przykładem dokumentującym twórczość dębickiej dziecięco-młodzieżowej sceny muzycznej ostatnich lat. W miarę możliwości Schola tworzy również swoją muzykę i własne utwory, z których jeden pt." Kropla krwi" gościł w 2017 na liście przebojów chrześcijańskich w Radiu RDN Małopolska. W przeciągu ostatnich pięciu lat przez Scholę przewinęło się prawie setka osób. Ponad połowę z nich będzie można zobaczyć na jubileuszowym występie. Obecnie Schola liczy około 40 osób, sporo nowych twarzy pojawiło się w tym roku ale wśród naszej grupy są także dzieci, które śpiewają w Scholi nieprzerwanie od 5 lat - m.in. Zuzia i Emilka Śliwa, Gabrysia Cebula, Marlena i Michał Bysiewicz, Madzia Skowron, Natalia i Patrycja Strzyż. Wracając do tegorocznego koncertu – 16 listopada oprócz Scholi Serduszka gościnnie wystąpi Schola Dziecięca Wesołe Nutki z Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu oraz solista Weronika Chmura z Woli Wielkiej. Dodatkowo przewidziane są atrakcje i niespodzianki z udziałem zaproszonych gości oraz przyjaciół Scholi.

Już po raz trzeci z rzędu Koncert Cecyliański organizowany jest w ramach realizacji zadania publicznego wspieranego przez Starostwo Powiatowe w Dębicy, więc można powiedzieć iż na stałe już wpisał się w kalendarz dębickich wydarzeń kulturalnych.

14. Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz oraz nasz parafia zapraszają na sesje naukową pt. „Jan Latoszyński rektor Uniwersytetu Krakowskiego, Wielki Syn Latoszyna”. która odbędzie się 24 listopada 2019 r. (niedziela) w Domu Parafialnym. W program: - godz. 15.40 - powitanie uczestników sesji; wykłady pt.

            - "Jan Latoszyński rektor Uniwersytetu Krakowskiego i mąż stanu diecezji krakowskiej w XV wieku" – prof. dr. hab. Zdzisława Pietrzyka,  dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie;

            - "Uniwersytet Krakowski a jagiellońska refundacja uczelni" dr. Stanisława Dziedzica, dyrektora Biblioteki  Kraków a zarazem członka Rady Muzeum Niepodległości w Warszawie. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznawać historię wielkiego człowieka naszej parafii.

15. W tym tygodniu na wieczny odpoczynek odprowadziliśmy śp. Michała Kędziora lat 84 z ul. Powstańców Warszawy. Rodzinie składamy wyrazy współczucia, a Jego duszę otaczamy modlitwą: Dobry Jezu….

16. Pani Sołtys informuje, że podatek i opłatę śmieciowa można wpłacać 14.XI.w godz. od 9.00 – 10.00 i 15.XI. od 16.00 -17.00 w Bibliotece w Latoszynie.

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:                                                   

  • 12 XI – św. Jozafat (1580-1623), biskup połocki obrządku wschodniego, zamęczony za wierność unii z Rzymem.
  • 13 XI – święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (zm. 1003), pustelnicy, benedyktyni, pierwsi polscy męczennicy.
  • 17 XI  – św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), księżna, która zostawszy wdową, wyrzekła się bogactw i przyjęła regułę trzeciego zakonu franciszkańskiego, opiekunka ubogich.