Rada Duszpasterska

Rada Parafialna wsparciem dla proboszcza

Po┼Ťr├│d wielu zada┼ä zwi─ůzanych z ┼╝yciem Ko┼Ťcio┼éa parafialnego znacz─ůce miejsce zajmuje troska o rozw├│j ┼╝ycia duszpasterskiego.

Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 536 stanowi, ┼╝e je┼Ťli zdaniem biskupa diecezjalnego, po zasi─Ögni─Öciu opinii Rady kap┼éa┼äskiej, by┼éoby po┼╝yteczne, nale┼╝y w ka┼╝dej parafii ustanowi─ç rad─Ö duszpastersk─ů. Ma jej przewodniczy─ç proboszcz, a cz┼éonkami powinni by─ç wierni wraz z tymi, kt├│rzy uczestnicz─ů w trosce duszpasterskiej o parafi─Ö i pomagaj─ů w o┼╝ywieniu dzia┼éalno┼Ťci pasterskiej. W tym samym kanonie ustawodawca ko┼Ťcielny w spos├│b jednoznaczny zwraca uwag─Ö, ┼╝e Rada Duszpasterska posiada jedynie g┼éos doradczy. Kolejny Kanon 537 Kodeksu Prawa Kanonicznego stanowi, ┼╝e w ka┼╝dej parafii powinna by─ç rada do spraw ekonomicznych, kt├│ra ┼Ťwiadczy pomoc proboszczowi w administrowaniu dobrami parafialnymi.

Warto wiedzie─ç, ┼╝e w realizacji swoich zada┼ä Rada Duszpasterska kieruje si─Ö celami okre┼Ťlonymi przez kanon 1254 Kodeksu Prawa Kanonicznego i za sw├│j podstawowy cel ma wsp├│┼éodpowiedzialne wspieranie kap┼éan├│w w organizacji ┼╝ycia duszpasterskiego danej wsp├│lnoty. Realizuj─ůc ten cel opracowuje ona roczne plany duszpasterskie, koordynuje dzia┼éalno┼Ť─ç grup duszpasterstwa specjalistycznego, koordynuje prowadzone formy duszpasterstwa, inspiruje dzia┼éalno┼Ť─ç charytatywn─ů, troszczy si─Ö o podejmowanie inicjatyw duszpasterskich uwzgl─Ödniaj─ůcych zachodz─ůce przemiany spo┼éeczno- kulturowe.

Nieraz zastanawiamy si─Ö nad sk┼éadem Rady Duszpasterskiej. Ot├│┼╝ Statut Rad Duszpasterskich Diecezji Tarnowskiej w pkt 3 stanowi, ┼╝e w sk┼éad Rady Duszpasterskiej wchodz─ů trzy grupy cz┼éonk├│w; wybrani, urz─Ödowi oraz mianowani przez Ksi─Ödza Proboszcza. Przygl─ůdnijmy si─Ö poszczeg├│lnym grupom przez pryzmat naszej parafii.

Z urz─Ödu nale┼╝─ů do Rady:

• Proboszcz Parafii,
  • Przedstawiciele os├│b ┼Ťwieckich zatrudnionych w pracy duszpasterskiej ÔÇô w naszym przypadku Pan ko┼Ťcielny,
  • Przedstawiciel stowarzysze┼ä katolickich- w naszym przypadku ÔÇô przedstawiciel Parafialnego Oddzia┼éu Akcji Katolickiej i Parafialnego Oddzia┼éu Caritas.

Liczba cz┼éonk├│w Rady pochodz─ůcych z wyboru dokonanego przez wsp├│lnot─Ö wiernych nie mo┼╝e by─ç mniejsza od liczby cz┼éonk├│w mianowanych przez ksi─Ödza Proboszcza ÔÇô w naszym przypadku liczba cz┼éonk├│w z wyboru i mianowania wynosi 8.

Zast─Öpca przewodnicz─ůcego Rady (Proboszcza) zostaje wybrany na jej pierwszym posiedzeniu zwyk┼é─ů wi─Ökszo┼Ťci─ů g┼éos├│w. Mo┼╝e nim by─ç jedynie osoba ┼Ťwiecka. W naszej parafii na t─ů zaszczytn─ů funkcj─Ö zosta┼é wybrany Pan Edward ─ćwiok.

Rada Duszpasterska funkcjonuje przez powo┼éanie do ┼╝ycia szeregu komisji czy zespo┼é├│w. Do wa┼╝no┼Ťci uchwa┼é Rady wymagany jest udzia┼é w jej posiedzeniu 50 % wszystkich cz┼éonk├│w. Ciekawostk─ů jest, ┼╝e zgodnie ze wspominany Statutem, Proboszcz parafii dysponuje prawem veta tak┼╝e w stosunku do ka┼╝dej z uchwa┼é przyj─Ötych wi─Ökszo┼Ťci─ů g┼éos├│w.

Cz┼éonkami Rady mog─ů by─ç jedynie praktykuj─ůcy katolicy, kt├│rzy przyj─Öli sakrament bierzmowania i s─ů znani z nienagannych zasad moralnych. Maksymalna d┼éugo┼Ť─ç uczestnictwa w radzie Duszpasterskiej wynosi trzy kadencje, tzn. 15 lat.

Członkowie Parafialnej Rady Duszpasterskiej:

• Ks. mgr Piotr Grzanka
  • Ks.mgr lic. Szczepan Piotr Juda