XVI Ogólnopolska i XXVII Podkarpacka Parada Straży Wielkanocnej

2019-05-05

W niedziele 5 maja 2019 r. na terenie Gminy Dębica odbyła się XVI Ogólnopolska i XXVII Podkarpacka Parada Straży Wielkanocnych " Turki 2019".

Turki to wielkanocny zwyczaj ludowy związany ze strażą przy grobie Pańskim, kultywowany w całej Polsce jednak w charakterze „TURKÓW” głównie na Podkarpaciu, gdzie tworzy swoisty fenomen kulturowy i etnograficzny. Straż, zgodnie z przekazem biblijnym symbolizuje żołnierzy, którzy z rozkazu Piłata, strzegli w Jerozolimie grobu Jezusa. Zwyczaj ten związany jest z dawnymi misteriami okresu Świąt Wielkanocnych.

Dzisiejsza parada nie miała charakteru konkursowego  ale występujące zespoły starannie się przygotowały pod względem kostiumów i musztry.
Musztra paradna która zaplanowana została w Pustyni poprzedzona została udziałem w uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 w trzech parafiach jednocześnie w Parafii pw. Św. Stanisława Biskupa w Pustkowie - Osiedlu, w Parafii pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Brzeźnicy i w naszej parafii NSPJ Dębica - Latoszyn.
W naszym kościele we Mszy św. uczestniczyło 16 oddziałów straży oraz orkiestr dętych.
Zapraszamy do galerii z tego pięknego widowiska.